Newton Mayor: Mark Bolander 280

Newton Clerk: Rosetta York 337

Newton Alderman Ward 1: Scott Bloomberg 89/Larry Short 70

Ward 1-2 year: Steve Rubsam 128

Ward 2: Eric Blake 112

Ward 3: Robert Reisner 81

Newton Zoning:

Kenneth Albrecht 302, Ed Webb 283, Maxine Calvert 261

Newton Zoning, 2 year: David B. Dow 271

City of Newton Non-partisan vote: Yes 281, No 74

Newton Library: Travis Farley 481, Pam Bierman 476, Ilene Woods 468, Mark Dougherty 464

-------        ---------       ----------

Jasper County CUSD 2 year: Rob Street 1062

Gordon Millsap 941, Holly Farley 923, Mandy Rieman 867, Joshua Kuhl 772

-----------           ---------------            --------------

Rose Hill

Trustee: Mary Jo Walden 9, Marilyn J. Brooks 6

Hidalgo

Mayor: Craig Thomeczek 16

Clerk: Donna Thompson 17

Trustee: Kevin Walden 15, Julie Seeley 15, Dawn Gilbert 14

Trustee 2 years: James Chapman 17, Judy Chapman 16

Sainte Marie

Village President: Write-in votes 38 (will take a few days for hand count)

Clerk: Write-in votes 36 (will take a few days for hand count)

Trustees: Write-in votes 110 (will take a few days for hand count)

Wheeler

Mayor: Robert Flowers 8

Treasurer: Rosa Schmidt 8

Trustees: Doug Funneman 9, Edward Schmidt 8, Gerald Short 6

Yale

President: Jamie Smith 14

Clerk: Tina Smith 14

Treasurer: Jerry Spencer 14

Trustees: Jerald B. Andrews 11, Sanford B. Andrews 9

Willow Hill

Village Trustees: Craig T. Pritchard 43, Randy J. Smith 39, Karen Booker 36

Crooked Creek

Supervisor: Craig Thomeczek 76

Clerk: Phil Jensen 86

Road Commissioner: James R. Judson 83

Trustees: Robert Young 75, George Easton 72, James Houser 71, Derek Warfel 70

Fox

Supervisor: Marilyn Tonn 55

Clerk: Linda M. Hemrich 56

Road Commissioner: David Pilman 58

Trustees: Brock Tarr 52, Mark A. Phillips 48, Max Tonn 45, Jerry Beucherie 40

Grandville

Supervisor: Jerry Spencer 48

Clerk: Steven Bell 48

Road Commissioner: Karl Spencer 45

Trustees: Jeffrey Yoder 43, Darrel Hickox 42, Bernie Boyd 41, Marc Erickson 32

Grove

Supervisor: Paula Diel 65

Clerk: Kimberly Will 58

Road Commissioner: Ryan Cochran 59

Trustees: Scott Jansen 56, Sam Will 55, Arlin Einhorn 49, Jeff Newtin 47

Hunt City

Supervisor: William R. Michl 76, Nick McDonald 44

Clerk: Rebbkka Smith 90

Road Commissioner: Robert Alexander 90, Keith Matson 32

Trustees: Tarry Birch 92, Jerald E. Tharp 89, Justin Griffith 84, Sydney Finn 83

North Muddy

Supervisor: Rich Cochran 59

Clerk: Ken Meinhart 53

Road Commissioner: Robert Wagner 58

Trustees: Chet Dobbins 53, Ronald Heltsley 53, Alvin Emmerich 49, Tim Bierman 47

Sainte Marie Township

Supervisor: Donald Kraus 72

Clerk: David Ochs 82

Road Commissioner: Anthony Strutner 83

Trustees: Virgil Kocher 80, David Helregel 76, Frank Geiger 74, Norbert Ochs 72

Smallwood

Supervisor: Kara Geier 119

Clerk: Tina Cartright 121

Road Commissioner: Fred Correll 83, Brian Marshall 63

Trustees: Paul Will 116, Daniel Stark 100, Nicholas Milliman 95, David Kistner 87, Raymond Kuhl 59, Frederick J. Kuhl 52

South Muddy

Supervisor: Paula Frohning 49

Clerk: Leslie Meinhart 48

Road Commissioner: Phillip G. Rauch 51

Trustees: Ryan Ulm 52, Joshua Fehrenbacher 49, Bill Geier 49, Edward A. Rauch 48

Wade

Supervisor: Joe Hemrich 465

Clerk: Rex Woods 436

Road Commissioner: Kent Beavers 476

Trustees: Garry Diel 413, Gary Johnson 409, Kevin Dhom 397, Wayne Bergbower 380

Willow Hill

Supervisor: Write-in votes 145 (will take a few days to hand count)

Clerk: Gail Chapman 161 (will take a few days to hand count)

Road Commissioner: John Ferguson 101, Nick Wilson 81

Trustees: John Leffler 128, Ralph Hume 124, Larry Brinson 124, Greg McCoy 122, Caleb Wartsbaugh 71