Spoon River College congratulates the following individuals who received degrees and/or certificates during the 2018 spring semester.

Spoon River College congratulates the following individuals who received degrees and/or certificates during the 2018 spring semester.


Abingdon: Ryan T. Sandoval, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree


Adair: Caitlin Marie Carson, Associate Degree in Nursing


Astoria: Valerie L. Brooks, Early Childhood Education certificate; Anastasia Crowe, Associate of Arts and Sciences degree


Avon: Karon L. Curtis, Associate Degree in Nursing


Bardolph: Shane Thompson, Associate of Arts and Sciences degree


Bath: Trenton A. Blakeley, Advanced Welding certificate


Beardstown: William C. Robertson, Associate in Arts degree


Brimfield: Andrew Hall, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree


Browning: Hayley Jean Jones, Associate in Arts degree


Bushnell: Michael Columbus, Basic Commercial Driver Training certificate; Robert Wayne Jones, Associate in General Studies degree; Evan M. Pool, Advanced Welding certificate; Kyle Promisson, Basic Commercial Driver Training certificate


Canton: Samantha S. E. Anderson, Associate in Science degree; Jennifer N. Brandyberry, Medical Transcription certificate; Sydney Collins, Associate in Science degree; Hannah L. Cox, Associate in Arts degree; Shelby Lyn Dare, Associate of Arts and Sciences degree; Cori Anna Dawson, Associate in General Studies degree; William C. Fawcett, Basic Commercial Driver Training certificate; Lexi Franciskovich, Associate in Science degree; Martine R.M. Freifeld, Associate in General Studies degree; Jessica Gibson, Associate of Arts and Sciences degree; Jolene Marie Haggerty, Associate of Arts and Sciences degree; Megan Renee Halverson, Associate of Arts and Sciences degree; Trace Hammond, Machine Tool Operations certificate; Melissa Hansmeyer, Machine Tool Operations certificate; Scout R. Hogon, Advanced Welding certificate; Tara R. Johnson, Associate in Applied Science/Health Information Management degree, Medical Assistant, Medical Insurance/Billing, Medical Records, and Medical Transcription certificates; Tyler Scott Keeran, Associate in Arts Degree; Kaylynn Latimer, Associate of Arts and Sciences degree; Natalie Catherine Liewehr, Associate of Arts and Sciences degree; Elizabeth A. Modlin, Associate in Arts degree; Dewey J. Morris, Welding Operator certificate; Jonathon Chase Mummert, Associate of Arts and Sciences degree; Ashley Munson, Associate in Arts degree; Shelby L. Postin, Associate of Arts and Sciences degree; Tristin L. Rilea, Machine Tool Operations and Welding Operator; Nathan A. Ruckle, Welding Operator certificate; Dylan Shipman, Computer Information Technology and Enterprise Computer Network Specialist; Tyler Short, Welding Operator certificate; Tamara Hammond Smith, Associate of Arts and Sciences degree; Adam Stambaugh, Associate in Applied Science/Computer Information Systems degree, Computer Information Technology, Enterprise Computer Network Specialist, and Cyber Security certificates; Donna J. Strode, Business Plan Entrepreneurship and Entrepreneurship certificates; Addysen Stufflebeam, Associate of Arts and Sciences degree; Ashtyn Stufflebeam, Associate of Arts and Sciences degree; Paige L. Thompson, Associate in Arts degree; Danielle M. Walljasper, Associate in Applied Science/Health Information Management degree, Entrepreneurship, Medical Assistant, Medical Records, and Medical Transcription certificates; Cassandra Watson, Associate in General Studies; Nathan Cole Way, Associate in Arts degree; Selina Wilson, Associate in Science degree


Chicago: LaDuane D. Curry, Associate in Arts degree; Marcus James Wages, Associate of Arts and Sciences degree


Colchester: Nathan Andrews, Advanced Welding certificate; Sydney Joan Broadhead, Associate in Science degree; Bryce A. Burkle, Advanced Welding certificate; Megan Chapin, Associate in Applied Science/Health Information Management degree, Medical Insurance/Billing, Medical Transcription, Medical Records and Phlebotomy Technician certificates; Bryce Joel Haddix, Associate of Arts and Sciences degree; Matthew Eugene Havens, Advanced Welding certificate


Cuba: Garrett Wade Carruthers, Associate in Arts degree


Dunfermline: Thomas Delach, Associate in Science degree; Sarah Ellen Scheuermann, Associate in General Studies degree


East Peoria: Justin C. Granter, Associate of Arts and Sciences degree


Fairview: Tessa R. Hanlin, Associate in Arts degree


Farmington: Sarah Henkhaus, Associate in General Studies degree; Amy M. Toothaker, Associate of Arts and Sciences degree; Brandon L. Yelm, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree


Galesburg: Doug E. Charles, Basic Commercial Driver Training certificate; Corey T. Yard, Associate in Applied Science degree


Glasford: Clint L. Quigley, Associate in Science degree


Good Hope: Wanda L. Bradford, Medical Transcription certificate; Paul Gast, Advanced Welding certificate


Havana: Tyler Matthew Bennett, Associate in Applied Science/Computer Information Systems degree, Computer Forensics, Computer Information Technology, Cyber Security, and Enterprise Computer Network Specialist certificates; Ariel Dawn Blodgett, Associate in Science degree; Austin Michael Dailey, Associate of Arts and Sciences degree; Rachel Lynn Davenport, Associate Degree in Nursing; Sara Janae Jones, Associate in Applied Science/Small Business Management degree, Customer Service, Entrepreneurship, and Supervision certificates; Donald W. Knappenburger, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree; Alexis Nichole Meyer, Associate of Arts and Sciences degree; Jennifer Rose Oney, Associate in Science degree; Ali Marie Quiñones, Associate in Arts degree; Samuel Grayson  Richardson, Associate of Arts and Sciences degree


Ipava: Wade Hopping, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology


LaHarpe: Skyler L. Howd, Associate of Arts and Sciences degree


Lewistown: Alexis Noelle Beyers, Associate of Arts and Sciences degree; Austin Dean Bonney, Associate of Arts and Sciences degree; Ashlee Rose Duncan, Associate of Arts and Sciences degree; Holly Kollene Frisby, Associate in General Studies degree; Lindsey Robbins, Associate in Arts degree; Jennifer Severns, Associate Degree in Nursing; Jacqueline Sue Wilhelm, Associate in Science degree


London Mills: Emily Schleich, Associate in General Studies degree; Scott W. Schulthes, Jr., Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree; Elizabeth Suellen Semande, Associate of Arts and Sciences degree


Macomb: Rebecca Anselment, Associate in Applied Science/Health Information Management degree, Medical Assistant, Medical Insurance/Billing, Medical Transcription, and Medical Records certificates; Scot L. Bouillon, Advanced Welding certificate; Christian Brewer, Welding Operator certificate; Melanie A. Brierton, Associate in Arts degree; Tiffany L. Brown, Associate in Arts degree; Anthony Coleman, Advanced Welding certificate; Sydney Lynn DeWees, Associate of Arts and Sciences degree; Justus G. Elston, Associate in Science degree; Mark Fields, Welding Operator certificate; Alexander G. Finn, Associate of Arts and Sciences degree; Dawson Forman, Welding Operator certificate; Ashley Hanna, Associate Degree in Nursing; Michael A. Harmon, Associate in Arts degree; Richard D. Hurt, Jr., Basic Commercial Driver Training certificate; Sable Lee Icenogle, Associate of Arts and Sciences degree; Josie S. John, Associate of Arts and Sciences degree; Cathy Lewis, Associate in Arts degree; Tasah Mappin, Associate of Arts and Sciences degree; Jayson Gene Moon, Associate of Arts and Sciences degree; Lauren Christine Mueller, Associate of Arts and Sciences degree; Kady Y. Rehder, Medical Transcription certificate; Tanisha Scott, Associate of Arts and Sciences degree; Shelby Renae Sears, Associate of Arts and Sciences degree; Resham M. Singh, Jr., Associate in Science degree; Jordyn Nichole Welch, Associate of Arts and Sciences degree; Caleb R. Westen, Associate of Arts and Sciences degree; Shane Delano Wood, Associates of Arts and Sciences degree; Jackson Wyatt, Welding Operator certificate; Jordan Zinke, Welding Operator certificate


Maquon: Caitlyn Dawn Jones, Associate of Arts and Sciences degree


Marietta: Lucas Daniel Buchen, Associate in Arts degree; Rylee Munson, Associate of Arts and Sciences degree


Maywood: John Martin Reese, Associate in Science degree


Monmouth: Melissa R. Phillips, Associate Degree in Nursing


Montrose, IA: Darcy Eileen Griffin, Associate in Arts degree


Murfreesboro, TN: Rhiana R. Huff, Associate of Arts and Sciences degree


North Chicago: Traviece Turner, Associate of Arts and Sciences degree


Norris: Lindsey M. Hecox, Associate of Arts and Sciences degree; Sierra S. Pasley, Associate in Science degree


Peoria: Madisyn Rose O’Bryant, Associate of Arts and Sciences degree


Plainfield: Ayanna Banks, Associate in Arts degree


Plymouth: Brett Twidwell, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree


Prairie City: Justin R. Beer, Associate of Arts and Sciences degree; Edward R. Kunkle, Jr., Basic Commercial Driver Training certificate; Rachel Swift, Associate in Applied Science/Health Information Management degree, Medical Records, Medical Transcription, Medical Assistant, and Medical Insurance/Billing certificates


Roseville: Tiffany S. Dickerson, Advance Welding certificate


Rushville: Kellie Cora Mae Edwards, Associate Degree in Nursing; Jordan Michaela Irwin, Associate in Arts degree; Trevor Donald King, Associate of Arts and Sciences degree; Ross M. Lenover, Basic Commercial Driver Training certificate; Dylan V. Moon, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree; Ethan Rexroat, Advanced Welding certificate; Danielle J. Ringenberg, Associate in Arts and Sciences degree


Smithfield: Hannah Noelle Hildenbrand, Associate of Arts and Sciences degree; Katherine E. Hildenbrand, Associate of Arts and Sciences


St. David: Michael R. Courtney, Advanced Welding certificate


Table Grove: Kayla D. Twidwell, Associate Degree in Nursing


Topeka: Ashley Elizabeth Brown, Early Childhood Education certificate


Tremont: Addison Papenhause, Associate in Science degree


Trivoli: Taylor N. Whitehurst, Associate in Science degree; Sabrina Wiesbrock, Associate in Arts degree


Vermont: Rodge D. Heaton, Welding Operator certificate


Washington: Funmilayo M. Akinyosoye, Associate Degree in Nursing


Yates City: Kolton Siegel, Associate in Applied Science/Diesel and Power Systems Technology degree.